Sosyal Sorumluluklarımız

ÇIRAKLIK OKULU

2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde Temmuz ayında yaklaşık 50 öğrenciyle başladık. Manisa Yunus Emre Mesleki Eğitim Merkezi Sarıgözoğlu Şubesi olarak çalışmalarımız başladı. Şu anda 3 fabrikamızda 150’den fazla öğrencinin geleceğine dokunuyoruz. Güncel olarak 4 öğretmenimizden dersler alınmaktadır.

Haftada bir gün teorik derslerini alırlar. Matematik, edebiyat, tarih gibi genel eğitim derslerine dair kapsam ile birlikte teknik resim, bilgisayar destekli çizim gibi tüm teknik dersleri almaktalar. Diğer mesai günlerinde işbaşı öğrenimini ustalarıyla birlikte gerçekleştirmektedirler. İşbaşında öğrenme bizler için esastır. Kurucumuz İsmail Sarıgözoğlu’nun sıklıkla söylediği gibi « Her İşin Bir Okuması, Bir De Dokuması Vardır ».

Makine teknoloji alanı, endüstriyel kalıp üretiminde uzmanlaşmalarını sağlıyoruz. Diğer fabrikalarımızda sac işleri, kaynak teknolojisi, bakım alanlarında öğrencilerimiz mevcut.

Bursa’da Nilüfer Atatürk Anadolu Teknik ve Meslek Listesi ile işbirliğimiz mevcut. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Aksaray fabrikamızda çalışmalarımıza başlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Eğitim döneminde 4 senenin sonunda meslek lisesi diploması alıp iş hayatına adım atıyorlar.

«Sarıgözoğlu A.Ş. olarak amacımız Türk sanayisinin potansiyel ara eleman ihtiyacına bir çare bulabilmektir. Levent Sarıgözoğlu»

Sarıgözoğlu Üniversite – Sanayi İşbirliği Çalışmaları

Sarıgözoğlu, üniversite işbirlikleri ile öğrencilere staj programları ile teorik bilgilerini pratiğe dökme imkanı sunmaktadır. Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesinin katıldığı ulusal ve uluslararası alternatif enerjili araç yarışlarında Sarıgözoğlu sponsorluğunda araçların strafor modelleri yapılmıştır. Yarışlara katılan ekipler büyük başarı elde etmiştir.

Shell Eco Marathon’un Avrupa ayağına katılan Celal Bayar Üniversitesi Eco-Magnesia ekibi; 24 ülkeden 183 üniversite takımıyla yarışarak 20. Oldu

Bridgestone World Solar Challenge yarışmasına katılım sağlayan DEÜ SOLARİS Ekibi; 2013 yılında 6’ncılık, 2015 yılında 25’ncilik, 2019 yılında ise 18’ncilik elde etmiştir. Moroccan Solar Race Challenge yarışlarına da katılan ekip 2013 yılında 2’nci, 2014 yılında 1’nci, 2019 yılında ise 2’nci olmuştur.

OEM FİRMALARA SAĞLANAN KALIPÇILIK EĞİTİMLERİ

Sarıgözoğlu; alanında yetkin ekipleri ile; otomotiv sektörünün önde gelen OEM firmalarında yer alan Ar-Ge departmanlarında görev yapan mühendislik ekiplerine kalıpçılık eğitimleri vermektedir. Bununla ilgili olarak Tasarım Merkezi bünyesinde hazırlanmış basılı, dokümante edilmiş eğitim kitapçıkları mevcuttur. Böylece 65 yıldır edinilmiş bir birikimi sektörün paydaşlarına sunmakla hem teknik bir hizmet verilmekte, hem de sosyal sorumluluğumuz yerine getirilmektedir. Eğitim programlarından elde edilen gelir Türk Eğitim Vakfı İsmail Sarıgözoğlu Kalıpçılık Vakfı’na bağışlanmaktadır.